07/25/2024
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Korisno za pročitati!!!
Danas smo nekako postali roboti, voštane figure, sve što je umjetno cijenimo više nego prirodno;
• umjetni nokti,
• umjetne trepavice,
• umjetna svjetla
• sunčanje pod lampama koje oštećuju kožu i mitohondrije
Danas su jako popularna infracrvena lampe
Crvene svjetla, ako koriste LED sijalice, mogu imati skrivene opasnosti
Dobit ćete najbolji besplatni spektar svjetlosti i ljekovite infracrvene svjetlosti rano ujutro i kasno navečer ako se izložite suncu bez nus pojava.
Kad se nesto novo pojavi dajte si malo vremena da se to bolje naucno ipita.
Welcome peacemakers of the world, never forget or underestimate your enormous power on global energy and world peace.
We all come from the same source, the creator
Skrivene opasnosti LED dioda – i najzdraviji tip kućne rasvjete
Obična sijalica. To je nešto na šta vejrovatno niste obraćali mnogo pažnje, osim neizbježnog stenjanja kada neko ode, ostavljajući vas u mraku i zahtevajući zamenu. Pa ipak, način na koji osvjetljavamo naše domove i unutrašnje prostore može imati neočekivane i široke efekte na naše zdravlje i dobrobit.
Dioda koja emituje svjetlost (LED) je u velikoj mjeri zamijenila žarulje sa žarnom niti i halogene sijalice i sijalice zahvaljujući svojim akreditivima za uštedu energije.
Ali plava LED rasvjeta ima skrivene rizike – od poremećenog cirkadijalnog ritma i sna do makularne degeneracije i mitohondrijalne disfunkcije.
Čitajte dalje da biste otkrili sve što trebate znati o LED diodama, njihovim potencijalnim zamkama – i najzdravijim alternativnim opcijama za osvjetljavanje vašeg doma i optimiziranje vašeg blagostanja…
Šta su LED diode?
Dioda koja emituje svetlost (LED) je elektronski izvor svetlosti koji emituje svetlost kada struja teče kroz nju.
Do 1990-ih, LED diode su bile dostupne samo u crvenoj, žutoj ili zelenoj boji i korištene su kao indikatorska svjetla u osnovnoj elektronskoj opremi kao što su budilniki ili daljinski upravljači.
Sa stvaranjem prve plave LED diode 1992. godine, kombinovanjem sa materijalom koji ponovo emituje fotone na dužim talasnim dužinama, postalo je moguće stvoriti bjelo svetlo dovoljno intenzivno za upotrebu u osvetljenju.
Koji su danas glavni izvori LED svjetla?
S obzirom na to da je ušteda energije na dnevnom redu više nego ikad, i postepeno ukidanje žarulja sa žarnom niti i halogenih sijalica, vidjeli smo procvat energetski učinkovitih LED dioda posljednjih decenija.
LED diode se sada koriste u raznim uređajima i postavkama kao što su sijalice, farovi za automobile, semafori, reklamne ploče, svjetleći štapići, blicevi kamera, brodska navigacijska svjetla, displeji na stadionima, željezničke stanice i aerodromi. To znači da se naša izloženost plavoj svjetlosti naglo povećala u relativno kratkom vremenskom periodu.
LED diode
Šta je plavo svjetlo i kakve to veze ima sa LED diodama?
Prema dobrotvornoj organizaciji Prevent Blindness:
“Sunčeva svjetlost se sastoji od crvene, narandžaste, žute, zelene, plave, indigo i ljubičaste svjetlosti. Kada se kombinuje, postaje bjelo svetlo koje vidimo. Svaki od njih ima različitu energiju i talasnu dužinu. Zraci na crvenom kraju imaju veće talasne dužine i manje energije. S druge strane, plavi zraci imaju kraće talasne dužine i više energije. Svjetlost koja izgleda bijelo može imati veliku plavu komponentu, koja može izložiti oko većoj količini valne dužine s plavog kraja spektra.”
Dakle, iako sunčeva svjetlost može biti glavni izvor plave svjetlosti, ovaj prirodni oblik uvijek dolazi u ravnoteži s drugim bojama u spektru, što nadoknađuje njegove efekte. Blagotvorna bliska infracrvena, na primjer, uvijek je prisutna na sunčevoj svjetlosti, čineći do 43% njene ukupne energije zračenja.
„Plavo svjetlo pod suncem nikada nije usamljen događaj“, objašnjava dr Alexander Wunsch, ljekar, istraživač i predavač svjetlosne medicine i fotobiologije.
“Ako koristite plavo svjetlo visokog intenziteta iz LED-a,” nastavlja dr Wunsch, “problem je u tome što unutar njega nema [korisnog] kompenzacijskog zračenja.” Isto vrijedi i za sve druge izvore umjetne plave svjetlosti – od pametnih telefona do tableta, kompjutera do TV ekrana i e-čitača.
Kako plavo svjetlo utiče na zdravlje ljudi?
„Plavo svjetlo je glavni signal za naš vid i ne-vizijski sistem da sazna da li je dan ili noć“, kaže dr Wunsch. „Problem je u tome što smo u stanju da proizvedemo vještačko svjetlo sa značajnom količinom plave boje, što signalizira našem sistemu da je usred dana.”
Poremećen san
Nekoliko studija pokazuje da čak i mala izloženost noćnom svjetlu bogatom plavom bojom može utjecati na naš fino podešen cirkadijalni sat, odgađajući ili inhibirajući noćnu proizvodnju melatonina i narušavajući obrasce spavanja i kvalitet. Više o uticaju plave svjetlosti na san pročitajte ovdje.
Oštećenje vida
Akutno izlaganje intenzivnoj plavoj svjetlosti također može dovesti do oštećenja oka, pa čak i do djelomičnog ili potpunog gubitka vida tokom vremena. Studija iz 2018. otkrila je da je “kratkotalasna plava svjetlost usko povezana s oštećenjem očne svjetlosti”, objašnjavajući kako “ova visokoenergetska plava svjetlost prolazi kroz rožnicu i sočivo do retine uzrokujući bolesti kao što su suho oko, katarakta i starenje povezana makularna degeneracija.” Neki LED rasvjetni uređaji, uključujući ručne lampe, lampe za glavu i neki ekrani pametnih telefona i tableta emituju svjetlo bogato plavom bojom. Više o uticaju plave svjetlosti na vid pročitajte ovdje.
plava svjetlost može oštetiti vid
Od depresije do dijabetesa
Studije su čak pokazale da poremećaj tjelesnog sata izazvan plavim svjetlom može biti povezan s cijelim nizom mentalnih i fizičkih zdravstvenih stanja, kao što su "depresija, dijabetes, hipertenzija, gojaznost i rak".
Da li su LED diode jednake velikom povećanju plave svjetlosti?
Prema dr Wunsch-u, “LED-ovi proizvode više plave svjetlosti, jer je primarni izvor svjetlosti u LED diodama bijelog svjetla plava LED-ica.”
Jedinstvene karakteristike LED dioda omogućavaju im da emituju više kratkotalasne svjetlosti, poznate kao svjetlo bogato plavom.
Od depresije do dijabetesa
Studije su čak pokazale da poremećaj tjelesnog sata izazvan plavim svjetlom može biti povezan s cijelim nizom mentalnih i fizičkih zdravstvenih stanja, kao što su "depresija, dijabetes, hipertenzija, gojaznost i rak".
Da li su LED diode jednake velikom povećanju plave svjetlosti?
Prema dr Wunsch-u, “LED-ovi proizvode više plave svjetlosti, jer je primarni izvor svjetlosti u LED diodama bijelog svjetla plava LED-ica.”
Jedinstvene karakteristike LED dioda omogućavaju im da emituju više kratkotalasne svjetlosti, poznate kao svjetlo bogato plavom. Ovo svjetlo bogato plavom bojom je intenzivnije od drugih izvora svjetlosti, što dovodi do neželjenih efekata na ljudsko zdravlje i okoliš.
LED diode
Prokleti nacionalni izvještaj o opasnostima LED dioda
Francuska nacionalna agencija za hranu, životnu sredinu i zdravlje i sigurnost na radu (ANSES) objavila je 2019. godine izvještaj na 424 stranice o zdravstvenim efektima i potencijalnim opasnostima LED dioda.
Kulminacija nekoliko godina istraživanja – uključujući analizu preko 600 naučnih publikacija, izvještaj naglašava „ometajući učinak na biološke ritmove“ LED rasvjete bogate plavom bojom, navodeći da „LED rasvjeta i predmeti značajno povećavaju izloženost plavoj svjetlosti“.
U izvještaju se navodi "toksičnost plave svjetlosti za oko, koja može dovesti do slabljenja vida" i povećanog "rizika od razvoja makularne degeneracije povezane sa starenjem", kao i sposobnost "čak i vrlo niskog nivoa izloženosti plavom svjetlu". uveče ili noću” da „štetno utiče na trajanje i kvalitet sna”.
Stručna procjena ANSES-a pokazala je da "veliki udio LED lampi ima značajne varijacije u intenzitetu svjetlosti", što neke grupe ljudi, kao što su djeca, adolescenti i radnici, može učiniti podložnijim "glavoboljama, zamoru vida i riziku od nesreća". Izvještaj je također otkrio da su LED ekrani “računara, pametnih telefona i tableta glavni izvori svjetlosti bogate plavom bojom”.
Nakon svojih nalaza, ANSES je dao niz preporuka za ograničavanje izloženosti francuske populacije plavoj svjetlosti i predložio prilagođavanje regulatornog okvira za sve LED sisteme. Ove preporuke su uključivale:
Ograničavanje prodaje LED objekata široj javnosti
Ograničavanje intenziteta svjetala vozila
Minimiziranje treperenja svjetlosti koju emituju svi izvori svjetlosti
plavo svetlo
Problem sa 'treperenjem' svjetla i LED diodama
Prirodni izvori svjetlosti ne pulsiraju. S druge strane, umjetni izvori svjetlosti mogu generirati neprimetno treperenje.
LED lampe su, na primjer, super osjetljive na fluktuacije u električnim strujama, uzrokujući fenomen poznat kao "temporalna svjetlosna modulacija" - AKA treperenje.
U Human Optimized Lighting Guide, specijalista za ublažavanje EMF-a Brian Hoyer piše da „vještački izvori svjetlosti iz sijalica uključenih u električnu mrežu rade na 50 ili 60Hz AC pulsirajuće električne frekvencije. Kada izvor svjetlosti radi direktno od ovih električnih frekvencija, on će pulsirati istom brzinom kao i taj izvor energije. To znači da će svjetlo treperiti i gasiti na AC struju 120 p**a u sekundi.”
Iako neprimjetno, ovo treperenje uzrokuje da se oči neprestano prilagođavaju - "ali mozak ne obrađuje informacije dovoljno brzo da proizvede sliku treperenja kojem su vaše oči izložene", piše Brian.
Neprimetno treperenje LED dioda može dovesti do glavobolje, umora vida, migrene i, na kraju, do "poremećaja hormona, zbog stresa na hipotalamusu/hipofizi", objašnjava Brian. “Ove žlijezde zavise od očiju za signale iz svjetlosnog okruženja za regulaciju cirkadijalne biologije, a nervni sistem se 'odmara i probavi' ili se bori ili bježi kao odgovor na stres.”
LED svjetlo treperi
Zdravije opcije za osvjetljenje vašeg doma
BioLight™ - svjetlo punog spektra
BioLight
BioLight™ je prva sijalica punog spektra te vrste, sa tri odvojena načina rada koji odgovaraju dobu dana i podržavaju vaš cirkadijalni ritam.
Replicirajući isti izbalansirani vizuelni spektar boja kao prirodna sunčeva svjetlost, dnevni režim punog spektra pojačava dnevnu energiju, podiže raspoloženje i poboljšava cjelokupno blagostanje. Mješoviti način rada pruža toplo, slabo plavo svjetlo sa istim vidljivim spektrom kao i žarulje sa žarnom niti, dok noćni način nudi 100% jantarno svjetlo bez plave svjetlosti – slično toplom i opuštajućem sjaju svijeće – za promicanje mirnog sna.